1. ANA SAYFA
 2. FAYDALI BİLGİLER
 3. İMPLANT
 4. İmplant Nedir?

İmplant Nedir?

18 Ağustos 20152561 kez okundu 1 Yorum
İmplant Nedir?

İmplant kelime anlamı olarak vücud içerisine yerleştirilen herhangi bir cisimdir. 

Mesela meme estetiği için kullanılan silikon protezlerin adı da implant olarak geçer. 

Aynı şekilde birtakım ortopedik rahatsızlıklar sonucu kemiğe takılan platinlere de implant denilmektedir. 

Ama biz konumuz gereği diş implantının ne olduğunu anlatmaya çalışacağız;

Diş implantları, çenedeki diş eksikliğini gidermek amacıyla kullanılan vidalardır. 

Bu vidalar genellikle titanyum vidalardır. Titanyum vücuda en iyi uyum sağlayan materyaldir. 

Ve yaklaşık 30 40 senedir de yaygın bir şekilde diş hekimliğin de  kullanılmaktadır

Basit bir şekilde tarif etmek gerekirse çene kemiğin içerisine diş olmayan bölgeye bir tane implant yerleştirilir.  Belirli bir süre beklendikten sonra bu vidanın üzerine gerçek diş görünümde, çiğneme yapabileceğimiz ve her türlü estetik fonksiyonu sağlayabilecek bir protez diş takılır. 

İmplant aslında görünen diş değil, dişi taşıyacak olan kök görevi gören dayanaktır. 

 

Yaşanan diş kayıpları ile bireyler hem psikolojik olarak, hem de fiziki olarak çeşitli sorunlar yaşayabilir. Diş kayıplarının sayısı arttıkça çene profilinizin şeklinde de bozukluklar meydana gelecek ve konuşmanızı etkileyen sorunlara uzanan önemli sorunlar ortaya çıkaracaktır. Bu alanda son yıllarda oldukça fazla tercih edilen bir tedavi yöntemi hakkında implant nedir, araştırmaları artık daha sık olarak yapılmaya başlandı. Çene kemiği içerisine yerleştirilen yapay diş kökü olarak tanımlanabilecek implant, üst kısımda yerleşebilecek diş protezlerine de temel oluşturmaktadır. Tedavi genel anlamda başarılı sonuçlanmakta ve uzun ömürlü bir yöntem olarak doğal bir ağız yapısı kazanmanıza da yardımcı olmaktadır. Titanyumdan üretilen bu yapay diş kökleri, yaşam boyu kullanılabilmektedir. Steril ortamlarda ve uzman diş hekimleri tarafından yapılacak cerrahi işlemlerle bu kökler çene kemiği içerisine monte edilmektedir.

            İşlemin gerçekleştirilmesin ardından yapay kökün kemik içerisinde kaynaması ile birlikte iyileşme süreci birkaç ayı alabilecektir. Çene kemiğine tutunma sağlandığında üst kısma kronlar yerleştirilmeye başlanılabilir. Gerçek bir diş kökü olarak kullanıma hazır hale gelen titanyum alaşımlı implant, protezi taşıyacak duruma birkaç ay içerisinde gelecektir. Tabi ki implant nedir, başlığı altında dikkat edilmesi gereken en önemli konu yapay diş kökünün yerleşebileceği kemik yapısının istenilen alanda bulunmasıdır. Kemik doku yetersiz kaldığında ilave kemik tozu alaşımları ile implantlar uygulanabilir. Başarı oranı da oldukça yüksek olacaktır. Sabit olan bu protez dişlerin diş çekimlerinin hemen ardından yapılması ağzınızın doğal yapısının bozulmasına fırsat vermeyecektir. Diş çekimi yapıldıktan sonra çene kemiği zamanla eriyecektir. Bu da tedavinin uzamasına neden olur.

            Farklı implant türleri bulunmaktadır. Endosteal seçeneklerde cerrahi operasyonlarla implantlar kemiğe yerleştirilir. Sonrasında ise diş eti dokusunun iyileşmesi beklenir. Ardından tekrar yeni bir işlem ile diş eti de şekillendirilecektir. Genel olarak en çok kullanılan yöntem olan bu başlıkta son aşama olarak ise üst kısımda kullanılacak köprüler, protezler ya da yapay dişler monte edilecektir. Bu alanda implant nedir, açıklamaları yapılırken subperiosteal çeşitlere aitte bilgiler sunulmalıdır. Bu yöntemde çene kemiğine metal bir çerçeve yerleştirilir ve diş etinin iyileşmesinin ardından bu çerçevede bulunan materyaller diş etlerinin dışına çıkar. İmplantlar da bu alanlara monte edilir. Bu seçenek çok fazla kullanılmamaktadır.

            Kemik yapısı uygun olan ve 18 yaşını doldurmuş her yaştan bireyde uygulanabilir olan implant tedavisi; aşırı sigara ve alkol kullanan bireylerde, hiper tansiyon, kan pıhtılaşması sorunları olan, şeker ve kalp rahatsızlıkları olan bireylerde de uygulanmamaktadır. Anestezi altında yapılan bu işlem sırasında acı hissedilmemektedir. Uygulama sonrasında ağrıların oluşmaması adına ağrı kesiciler de kullanılmaktadır. Birkaç ay içerisinde yerleşen İmplantın ardından implant diş aşamasına da geçilebilir. Zaman olarak hesaplandığında toplamda 5- 6 aylık bir zaman zarfında implant nedir, konu başlığı içerisinde tedaviler sonuçlandırılabilir.

            Yapay bir diş ve diş kökü olarak düşünebileceğiniz implantların takılma işlemi tamamlandıktan sonra diş bakımınıza daha fazla önem vermeniz gereklidir. Özellikle sigaradan uzak durulmalıdır. Ağız içerisinde bakteri oluşumunu tetikleyen sigara ağız içerisinde enfeksiyonlara sebep olacak ve implantların zarar görmesinde etkili olabilecektir. Çene kemiğine monte edilen implantların üzerine sabit ya da hareketli protezler yapılabilir. Porselen dişler tercih edildiğinde doğal bir görünümde elde edebileceksiniz. Tedavinin sonuçlarının başarılı olmasında doktorun tecrübesi ve hastanın diş bakımına verdiği önem etkili olacak ve implant tedavisinin ömrünü belirleyecektir. Doğru bakım yapıldığında dişlerinizi ömür boyu sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz.

 

Dr Hasan AYDiLEK , implant ve Diş Estetiği istanbul
Yorumlar ( 1 )
profil
Aydan ÖRNEK
26 Ağustos 2015

Yararlı bir makale teşekkürler..

Yorum Yapabilirsiniz

  İlginizi Çekebilecek Makaleler
 • Diş implantı

  Diş implantı

  Diş sağlığının farklı organlarınız üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Özellikle iltihabik durumlarda farklı kanser türlerinde çok daha riskli bir guruba girebilirsiniz. Bu nedenle diş sağlığını korumak açısından iki yaşından itibaren yılda iki defa diş hekimine kontrole gidilmesi önerilir. Düzenli fırçalama...

  Devamı >>
 • implant Tedavisi

  implant Tedavisi

  Diş sağlığı hiç ihmal edilmemesi gereken sağlık alanlarının başında gelmektedir. Bu ihmaller ya da farklı olumsuz etkenler diş kayıpları meydana getirir. Bu da çiğneme fonksiyonunuz üzerinde olumsuz etkiler oluşturabileceği gibi zaman içerisinde ağız şeklinizin bozulmasına ve diğer dişlerinde sağlıklarının bozulmasına...

  Devamı >>
 • Implant Videosu

  Implant Videosu

  Sağlıklı bir yaşam genel olarak yaşam kalitenizi doğrudan etkileyen en önemli etkendir. Bu nedenle dengeli ve düzenli beslenmek gibi, kişisel bakım özelliklerine de dikkat edilmesi gereklidir. Teknolojinin ve sağlık alanında ilerlemelerin kaydedilmesi ile birlikte diş kayıplarında hastaların eski ağız sağlığına kavuşmaları...

  Devamı >>
 • implant Diş Tedavisi Süresi Ve Aşamaları

  implant Diş Tedavisi Süresi Ve Aşamaları

  Genel olarak bakıldığında diş kaybı implant tedavilerinin genel sebebidir. Bir ya da birkaç diş kaybı için uygulanabilen tedaviler total dişsizlik içinde kullanılabilir. Özellikle tek diş kaybında aynı seans içerisinde yapılabilen bu tedaviler ile ağız yapısının bozulmasının önüne geçilebilir....

  Devamı >>